Towarzystwo Pomocy Młodzieży zaprasza dorosłe osoby cierpiące na depresję do skorzystania z indywidualnej psychoterapii prowadzonej metodą poznawczo-behawioralną i jednocześnie wzięcia udziału w projekcie badawczym E-COMPARED („Europejskie badania porównawcze nad efektywnością terapii z wykorzystaniem internetu dla osób z depresją”).

więcej na:

http://streslab.eu/e-compared

http://www.centrumprasowe.swps.pl/informacje-prasowe/badania/3758-by-kazdy-mogl-wygrac-z-depresja

Osoba, która cierpi na depresję i nie jest w trakcie terapii, najpierw zostanie przebadana przez psychoterapeutę, wypełni online zestaw testów psychologicznych i odbędzie telefoniczny wywiad z klinicystą. Potem zostanie losowo przydzielona do jednej z dwóch grup. Pierwsza przejdzie klasyczną terapię poznawczo-behawioralną, druga – tę samą terapię, ale dodatkowo z wykorzystaniem internetu. Pacjent będzie się spotykał ze swoim terapeutą w gabinecie, a wykonywał zadania przed ekranem.

Badani dostaną dostęp do treści online za darmo, ale za bezpośrednie sesje z terapeutą zapłacą sami.

Przewidujemy od 7 do 12 sesji bezpośrednich (koszt jednej sesji: 120 zł).

Jeśli testowanie terapii internetowej okaże się skuteczne w polskich warunkach, to być może niebawem będziemy mogli się leczyć, nie ruszając się z domowego fotela.”

Wyniki badań umożliwią porównanie skuteczności leczenia i koszty terapii depresji prowadzonej w sposób tradycyjny (w gabinecie) oraz tej z wykorzystaniem Internetu.

Projekt realizowany jest realizowany jednocześnie w 11 krajach Europy: Holandii, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii, Szwajcarii, Francji, Belgii, Portugalii i Polsce w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej (numer projektu 603098).

– Psychoterapia online okazała się równie skuteczna jak farmakoterapia oraz terapia tradycyjna polegająca na spotkaniach na żywo z terapeutą.
(dr hab. Roman Cieślak, psycholog, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, kierownik polskiej edycji projektu).

więcej na:

„Depresja leczona przez internet”, Gazeta Wyborcza – Tylko zdrowie,(20.05.20150r.)

Polska Times (11.05.2016, wersja online)

Radio TOK FM – Pierwsze śniadanie w TOKu (9.05.2016)

Zwierciadlo.pl: Jak wybrać terapię i ośrodek terapeutyczny