Działamy już 30 lat!
Towarzystwo Pomocy Młodzieży (TPM) zostało zarejestrowane w maju 1989 roku i powstało we współpracy z prof. Marią Łopatkową z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Ideą TPM-u było stworzenie takiego miejsca, do którego młody człowiek mógłby się udać i poczuć, że nie jest sam ze swoimi problemami, może o nich porozmawiać, dostać wsparcie w kryzysie i trudnej sytuacji życiowej (spotkania indywidualne ze specjalistami, telefon zaufania), w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze wśród rówieśników spędzić twórczo czas (zajęcia i klub socjoterapeutyczny), przekonać się, że inni mają podobne problemy i można je wspólnie rozwiązywać (grupy, warsztaty).
Przyświecał nam cel, żeby dzięki naszym działaniom zgłaszający się młodzi ludzie odzyskiwali wiarę w sens życia, stawiali sobie nowe i konstruktywne cele, uczyli się, jak radzić sobie z pojawiającymi się w ich życiu problemami, poznawali swoje prawa i umieli ich bronić, wzmacniali swoje poczucie wartości bez względu na płeć, wyznanie, status społeczny, niepełnosprawność czy orientację seksualną. Chcieliśmy im dać szansę na godne życie i znalezienie swojego miejsca w społeczeństwie.
W ciągu 25 lat realizowaliśmy różne programy i akcje na rzecz młodzieży oraz jej rodziców, młodych dorosłych i dorosłych zgodnie z pojawiającymi się ich potrzebami i problemami. Stopniowo nasze działania podlegały większej profesjonalizacji. Rozwijaliśmy naszą ofertę programową, zakres i różnorodność naszych działań oraz docieraliśmy do coraz większej grupy odbiorców.
Oczywiście zawdzięczamy to także naszym wspaniałym grantodawcom. darczyńcom i innym ludziom dobrej woli, którzy przez te lata przyczynili się do rozwoju TPM.
Wybrane większe programy realizowane w TPM
(kliknij aby rozwinąć/zwinąć)
2006 – 2015 „Udzielanie rodzinom, w których występują problemy uzależnień pomocy psychospołecznej, prawnej i ochrony przed przemocą – Prowadzenie działań psychologiczno – pedagogicznych i specjalistycznego poradnictwa rodzinnego” dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
- 2009 – 2010, 2014 – „Działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie” i „Pomoc psychospołeczna i prawna w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – Udzielanie specjalistycznej pomocy dorosłym doznającym przemocy w rodzinie”, „Zapewnienie pomocy specjalistycznej osobom doznającym różnych form przemocy w rodzinie, w tym przemocy seksualnej” dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
- 2011 – Wspieranie programów zwiększających skuteczność działań adresowanych do rodzin zagrożonych alkoholizmem i przemocą w rodzinie – działania w obszarze profilaktyki i ograniczenia skutków uzależnień i przemocy w rodzinie.” dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnica Śródmieście.
- 2009 – 2011 – “Wspieranie programów przeciwdziałania alkoholizmowi i zażywaniu środków psychoaktywnych adresowanych do dzieci i młodzieży z Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy – Aktywni bez alkoholu i środków psychoaktywnych”
- 2012 – „Wspieranie programów przeciwdziałania uzależnieniom lub/i przemocy adresowanych do dzieci i młodzieży mieszkających bądź przebywających na terenie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Program jest współfinansowany przez Urząd Dzielnicy Śródmieście M. St. Warszawy.
- 2010-2013 – Działania na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych – wspieranie i realizacja programów przeciwdziałających przemocy w rodzinie – dotowany przez Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej
- 2011 – 2013 – „Program terapeutyczny „Pomoc młodym osobom z zaburzeniami psychicznymi” dla osób niepełnosprawnych psychicznie w wieku 18 – 30 lat zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.Warunkiem korzystania z oferty jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności psychicznej w stopniu umiarkowanym i znacznym.
- 2012 – 2013 – projekt „Droga do samodzielności – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi” realizowany w Towarzystwie Pomocy Młodzieży w ramach dotacji z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt przeznaczony był dla 40 osób nieaktywnych zawodowo w wieku produkcyjnym, z orzeczeniem o niepełnosprawności z tytułu zaburzeń emocjonalnych/psychicznych i/lub długotrwałej i/lub ciężkiej choroby na podłożu psychicznym/emocjonalnym zamieszkałych na terenie M. St. Warszawy.
- 1998- 2011, 2013 “Program profilaktyczno – terapeutyczny – Pomoc młodzieży z zaburzeniami psychicznymi w ramach oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi ” dla osób w wieku 15 – 25 lat. Program realizowany był dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W ramach programu podejmujemy działania prowadzące do reintegracji społecznej młodych osób zaburzonych psychicznie oraz przeciwdziałające wycofywaniu się tej młodzieży na margines społeczeństwa.
- 2010 – Wspieranie samorządów lokalnych w działaniach na rzecz ograniczania zjawiska ubóstwa osób i rodzin – Tworzenie systemu wsparcia środowiskowego dla młodzieży zagrożonej marginalizacją społeczną – „Razem w samodzielność” MCPS
- 2009/2010 Student Gender Indeks – Polityka równych szans i równości płci w nowoczesnym kształceniu przyszłej kadry menadżerskiej – projekt był realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
- 1995-2007 program profilaktyczno – terapeutyczny „Warszawskie alternatywne środowisko młodzieży”, program profilaktyczno – terapeutyczny prowadzony od 1995, celem którego jest niesienie pomocy młodzieży w wieku 15 – 25 lat i jej rodzicom w rozwiązywaniu problemów, wspieranie w trudnych sytuacjach i podejmowanie różnorodnych działań ukierunkowanych na rozwój młodzieży. Program jest szczególnie przeznaczony dla osób z rodzin z problemem: alkoholowym, doświadczających przemocy, rozbitych, wielodzietnych o niskim statusie materialnym, z problemem bezrobocia, chorób somatycznych i psychicznych itp. (dotacje: Urząd M. St. Warszawy, Gminne Centrum Trzeźwości, Gmina W-wa Centrum, Urząd Dz. Śródmieście, OPS Wola, Urząd Dz. Praga Płd., Urząd Dzielnicy Ochota, Bielańskie Centrum Pomocy Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu)
- 2007 – „Młodość bez przemocy” dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
- 2006- 2008 „Wspólny krok w samodzielność” dotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”.
- 2006-2008 Program pomocy dziecku i rodzinie niewydolnej wychowawczo – kompleksowa pomoc dla całej rodziny – dotacja MCPS
- 2006 Programy wspierające samorządy lokalne w działaniach na rzecz ograniczania zjawiska ubóstwa osób i rodzin z powodu alkoholizmu „Program na rzecz osób będących w trudnej sytuacji życiowej – punkt poradnictwa specjalistycznego” – dotacja MCPS
- 2004 – 2005 „Warszawskie Alternatywne Środowisko Młodzieży TPM – program na rzecz przeciwdziałania bezrobociu młodzieży usamodzielniającej się i poszukującej pracy” oraz „JA NA RYNKU PRACY – program aktywizacji i przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży usamodzielniającej się i poszukującej pracy” – program profilaktyczno – terapeutyczny, celem którego jest pomoc i wsparcie oraz wzmacnianie i aktywizowanie młodzieży w wieku 18 – 25 lat w kierunku usamodzielniania się emocjonalnego, społecznego i finansowego oraz podejmowanie działań mających na celu rozwój umiejętności społecznych tej młodzieży, podwyższanie poziomu kompetencji na rynku pracy, świadczenie specjalistycznego poradnictwa z zakresu ustawodawstwa pracy. (Urząd M. St. Warszawy)
- 2004 – 2005 „Poznaję siebie i swoje możliwości poprzez odkrywanie świata – podprogram profilaktyczny promujący aktywny i zdrowy styl życia dla młodzieży ze środowisk zagrożonych uzależnieniami, bezradnością życiową” (MCPS)
- 2005 – „Program na rzecz osób będących w trudnej sytuacji życiowej – punkt poradnictwa specjalistycznego” – prowadzenie punktu poradnictwa specjalistycznego, w którym osoby potrzebujące wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych otrzymają pomoc specjalistów i wsparcie (dotacje Urząd M. St. Warszawy)
- 2005 – Program edukacyjno – profilaktyczny dla dzieci i młodzieży z miast i wsi realizowanego w środowisku szkolnym z uwzględnieniem aktywizacji liderów i tworzenia grup wolontariuszy: „JA I GRUPA. Potrafię, chcę i wybieram. Podejmuję świadome decyzje” (realizacja zajęć profilaktyczno – edukacyjnych w szkołach, MCPS)
- 1995 – 2007 „Program wsparcia i edukacji dla młodych osób z problemami związanymi z seksualnością” stanowiący rozszerzenie oferty TPM Celem programu jest wsparcie i poradnictwo dla osób zgłaszających problemy związane z seksualnością oraz w zakresie problemów dojrzewania, edukacja seksualna, profilaktyka HIV/AIDS, praca terapeutyczna z ofiarami nadużyć i przemocy seksualnej (dotacje: m.in. Phare, Fund For Woman – Mama Cash, Biuro Pełnomocnika Rządu ds Równego Statusu Mężczyzn i Kobiet, Fundacja Ośka)
- 2004 – „Razem łatwiej – program pomocy osobom ze środowisk zagrożonych marginalizacją społeczną” – projekt dla osób dorosłych zagrożonych marginalizacją społeczną (dotacje Urząd M. St. Warszawy)
- 2004 – „Program pomocy dla dziewcząt i młodych kobiet z zaburzeniami jedzenia – ofiar choroby alkoholowej oraz przemocy w rodzinie” – profesjonalny program systemowej pomocy dla dziewczyn i młodych kobiet z zaburzeniami odżywiania (dotacje: OPS Dzielnicy Śródmieście)
- 2004 – „Razem łatwiej – program pomocy osobom ze środowisk zagrożonych marginalizacją społeczną”. (Urząd M. St. Warszawy, Urząd Marszałkowski)
- 2002 – 2003 program „Pomoc młodzieży z rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo” zorganizowanie dla młodych ludzi ciekawych zajęć odpowiadających ich potrzebom, idących w parze z ich rozwojem osobistym pod kątem psychospołecznym, emocjonalnym, psychicznym (dotacje: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej)
- 1999/2000 program terapeutyczny “I ty masz swoje prawa – dla młodych kobiet, które doświadczyły przemocy” (dotacje: Fundacja im. S. Batorego)
- W latach 1992 – 1995 TPM realizował następujące programy i mniejsze projekty przeznaczone dla młodzieży współdziałającej ze stowarzyszeniem: wieloedycyjne programy interwencji kryzysowej i pomocy psychologicznej „Młodzi – Młodym”, „Alternatywne Środowisko Młodzieży TPM”, „Centralne Biuro Interwencji”; programy edukacji ekologicznej – „Eko 1” – „Eko 3”; program szkolenia Liderów grup Dorosłych Dzieci Alkoholików – „Nie jesteś sam”; program profilaktyki nadużyć seksualnych; programy profilaktyki HIV/AIDS i edukacji seksualnej – „Edukator 1″ i Edukator 2”. Program „Razem”, który umożliwiał realizację jednej z ważniejszych form TPM- organizację Ogólnopolskich Zlotów Młodzieży TPM; program dla Liderów przygotowujący do prowadzenia Klubów młodzieżowych „Liderzy 1” i „Liderzy 2”.