Przemoc domowa
Osoba, która doznaje przemocy w rodzinie, ma prawo i powinna zgłosić się po pomoc. Często nie wie jednak, gdzie może się zgłosić po pomoc i jaką pomoc może uzyskać. Dlatego ważne jest, by jak najszerzej mówić o takich możliwościach, aby informacja o nich trafiała do wszystkich potrzebujących:
- W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia powiadomić Policję 997, 112 lub prokuratora. PAMIĘTAJ! masz również prawo do złożenia na Policji lub w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez osobę, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
- Gdy doznasz obrażeń ciała, zgłoś się do lekarza w celu udzielenia pomocy medycznej, możesz zażądać wystawienia bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.
- Skorzystaj z pomocy w formie rozmowy: bezpłatnej porady prawnej, wsparcia psychologicznego albo informacji o miejscach pomocy w Twojej najbliższej okolicy – zadzwoń pod numer:
Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 801 12 00 02 (infolinia czynna przez całą dobę) i/lub Warszawskiej Niebieskiej Linii tel. (22) 668 70 00 lub napisz poradnia@niebieskalinia.pl (godziny pracy poradni: od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00).
- W celu uzyskania kompleksowej pomocy możesz zgłosić się do:
- ośrodka pomocy społecznej lub/i punktu informacyjno-konsultacyjnego w dzielnicy, w której mieszkasz – pomogą Ci w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych,
- Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej tel. 22 855 44 32 – udzielą Ci pomocy i wsparcia w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, a także opracują plan pomocy, mogą zapewnić schronienie Tobie i Twojej rodzinie.
W kolejnych artykułach będziemy podawać adresy i telefony specjalistycznych placówek wsparcia i Warszawy i ogólnopolskie.